Κινηματογραφικά βραβεία Ίρις

Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2016

Διαβάστηκε
Στην τελική ευθεία για τη μεγάλη βραδιά της απονομής στις 28 Μαρτίου με την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων, κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου.
Κινηματογραφικά βραβεία Ίρις


Τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία 2016 ανακοίνωσε η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, καθώς πλησιάζει η ημερομηνία απονομής τους, στις 28 Μαρτίου στην καθιερωμένη τελετή στη Στέγη Γραμμάτων Τεχνών.
Στην τελετή απονομής των Βραβείων φέτος τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης με την δημιουργική ομάδα του, τα φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

Μια ξεχωριστή προσωπικότητα θα είναι η επίσημη προσκεκλημένη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου τη βραδιά της απονομής. Η Αγγλίδα ηθοποιός Vanessa Redgrave, διεθνώς αναγνωρισμένη για την μεγάλη καριέρα και το έργο της, αλλά και για την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων.

Φέτος, για πρώτη φορά θα δοθεί Βραβείο Ξένης Ταινίας. Τη θέσπιση του Βραβείου αποφάσισε η Γενική Συνέλευση των μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου τον περασμένο Νοέμβριο, σαν μια κίνηση εξωστρέφειας της Ακαδημίας που προσεγγίζει το σινεμά σαν σύνολο, ακόμη και αν κύριο και βασικό της αντικείμενο, είναι ο ελληνικός κινηματογράφος. Η επιλογή της short list των 10 ταινιών έγινε πιλοτικά φέτος, από επιτροπή μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου-κριτικών κινηματογράφου.Μία ακόμη σημαντική απόφαση που αφορά στα βραβεία είναι η συμμετοχή όλων των ντοκιμαντέρ, ανεξάρτητα από τη διάρκειά τους, στην κατηγορία για το Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη της Λουκίας Ρικάκη. Αλλά και αυτό: Τα Βραβεία αποκτούν όνομα. Θα είναι στο εξής τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, όπως αποφασίστηκε επίσης στη Γενική Συνέλευση- ένα όνομα, διεθνές και ταυτόχρονα συμβολικό.

υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2016Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν 19 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους. Στις μυστικές ψηφοφορίες έχουν φέτος δικαίωμα ψήφου 232 μέλη. Η συμβολαιογράφος κα Ουρανία Μικρού ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων. Και αυτές είναι:

ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
1. Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen
2. Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης
3. The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

Βραβείο Μακιγιάζ
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ
2. Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου
3. Chevalier – Εύη Ζαφειροπούλου
4.- Interruption – Anne-Valerie Chiabaut

Βραβείο Ήχου
1. Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren
2. Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
3. Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette

Βραβείο Ενδυματολογίας
1. Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη
2. Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη
3. Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου
2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς
3. Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης
4.- Interruption – Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1. Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα
2. Σύμπτωμα – Coti C.
3. Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

Βραβείο Μοντάζ
1. Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου
2. Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης
3. Chevalier – Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson
4.- Interruption – Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας
1. Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης
2. Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης
3. Invisible – Γιάννης Φώτου

Chevalier

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου
2. Interruption – Αλεξία Καλτσίκη
3. Invisible – Κόρα Καρβούνη

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας
2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου
3. Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη
2. Silent – Κίκα Γεωργίου
3. Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης
2. Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας
3. Invisible – Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Σεναρίου
1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη
3. Interruption – Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος
4.- Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής
5.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1. Καύσωνας – Joyce A. Nashawati
2. Interruption – Γιώργος Ζώης
3. Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Σκηνοθεσίας
1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier – Αθηνά Τσαγγάρη
3. Invisible – Δημήτρης Αθανίτης
4.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
1. Ο Σπόρος – Ιφιγένεια Κοτσώνη
2. Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός
3. Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας
4. Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης
5. Simon Says – Νίκος Τσεμπερόπουλος
6. 4η Μαρτίου - Δημήτρης Νάκος

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1. Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής
2. Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη
3. The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

Τετάρτη 04:45

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1. Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος
2. Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης
3. Smac – Ηλίας Δημητρίου
4. Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης
5. Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

Βραβείο Ξένης Ταινίας
1. Ο Αστακός (The Lobster) του Γιώργου Λάνθιμου
2. Οι Ατίθασες (Mustang) της Ντενίζ Γκαμζέ Εγκιουβέν
3. Ο Γιος του Σαούλ (Son of Saul / Saul Fia) του Λάζλο Νέμες
4. Λεβιάθαν (Leviathan) του Αντρέι Σβιάνγκιτζεφ
5. Μακριά Από τους Ανθρώπους (Loin des Hommes) του Νταβίντ Ελοφσέν
6. Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) του Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου
7. Τα Μυαλά που Κουβαλάς (Inside Out) του Πιτ Ντόκτερ
8. Νιότη (Youth) του Πάολο Σορεντίνο
9. Χειμερία Νάρκη (Winter Sleep / Kis Uykusu) του Νουρί Μπιλγκέ Τσεϊλάν
10. Χωρίς Μέτρο (Whiplash) του Ντάμιεν Σαζέλ

Αξιολόγηση
Βαθμός
Βαθμολογήστε το άρθρο10/10 (1)
Πόσα αστεράκια να πάρει (1-5); Click εδώ!
Για να αξιολογήσετε επιλέξτε το επιθυμητό αστέρι

Κωδικός επιβεβαίωσης, γράψτε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα

Σχετικά Άρθρα για σένα
Mix Grill Agenda
// NEWSLETTER

.,.
Now playing:
×

×
×
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια
×
Τρέχον συνθηματικό
Νέο συνθηματικό
Επαλήθευση νέου συνθηματικού
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Επαλήθευση συνθηματικού
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια