Νύχτες Πρεμιέρας 2016 - Το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών

Διαβάστηκε
Ο θεσμός που αγκάλιασε το Αθηναϊκό κοινό επιστρέφει για 22η χρονιά. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών.



Μπορεί οι Νύχτες Πρεμιέρας να έχουν φέτος νέο καλλιτεχνικό διευθυντή, τον κριτικό κινηματογράφου Λουκά Κατσίκα, μερικές συνήθειες όμως παραμένουν οι ίδιες.  

Στον κατάμεστο πρώτο όροφο του Ιανού πραγματοποιήθηκε για μία ακόμη χρονιά η καθιερωμένη συνέντευξη τύπου όπου ανακοινώθηκε το πρόγραμμα προβολών. Φέτος εκτός από τους τέσσερις αγαπημένους μας κινηματογράφους Ιντεάλ, Οντεόν Όπερα, Δαναό και Ταινιοθήκη της Ελλάδος (πάντοτε τέτοια εποχή αναρωτιόμαστε αν θα ξαναδούμε ποτέ ταινίες στις αίθουσες "Αττικόν" και "Απόλλων") προστίθενται προβολές στο Παλλάς και στο Gagarin. Αρκετά αφιερώματα, αρκετές μουσικές προβολές, ειδικές προβολές και μία νέα ενότητα "Το σινεμά αγκαλιάζει τις μειονότητες" (Μinority Report) με δωρεάν προβολές στην Ταινιοθήκη. 

Νύχτες Πρεμιέρας 2016

Το mixgrill βρέθηκε στον ΙΑΝΟ και σας το παρουσιάζει:

Τετάρτη 21/9/2016
Blair Witch: Η Επιστροφή / Blair Witch
Ιντεάλ 23:59

Inhebek Hedi

Πέμπτη 22/9/2016
Α' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Δαναός 1 17:30

Cruiser
Odeon Όπερα 1 17:30

Η Ιστορία του Χέντι / Inhebek Hedi
Odeon Όπερα 1 17:30

Μπερτ Μπερνς: Ο Άνθρωπος Πίσω από τα Χιτάκια / Bang! The Bert Burns Story
Odeon Όπερα 2 19:30

Η Μεγάλη Επιστροφή / Coming Home
Ιντεάλ 18:00

Μικρές ιστορίες Α' / Short Stories A'
Δαναός 2 19:30

Ράδιο Μόσχα
Odeon Όπερα 1 19:45

Ασανσέρ για Δολοφόνους / Ascenseur pour l' echafaud
Δαναός 1 20:00

-1
Ιντεάλ 20:15

Απομεινάρια / Remainder
Ιντεάλ 20:15

Η Τρελή Χαρά / La Pazza Gioia
Παλλάς 20:30

Βιρτουόζοι Προς Ενοικίαση / Hired Gun
Odeon Όπερα 2 21:30

Το Δέντρο αντί για το Δάσος / Der Wald vor lauter Baumen
Δαναός 2 21:30

Nocturne
Odeon Όπερα 1 22:00

Ρόκο, ο Επιβήτορας / Rocco
Δαναός 1 22:15

Πάρτι με... Λουκάνικα / Sausage Party
Ιντεάλ 23:00

Blair Wich: Η επιστροφή / Blair Witch - Warm-Up Προβολή
Iντεάλ 23:59

The Rolling Stones - Havana Moon

Παρασκευή 23/9/2016

Το Φύσημα στην Καρδιά / Le Souffle au Coeur
Δαναός 1 17:30

Β' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Ιντέαλ 18:00

Julieta (ταινία έναρξης)
Odeon Όπερα 1 18:00

Κόκκινο Χαλί / Tapis Rouge
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Μπερτ Μπερνς: Ο Άνθρωπος Πίσω από τα Χιτάκια / Bang! The Bert Burns Story
Δαναός 2 (P) 19:30

Βιρτουόζοι Προς Ενοικίαση / Hired Gun
Odeon Όπερα 2 (P) 19:30

Η Τελευταία Παραλια / L' Ultima Spiaggia
Δαναός 1 20:00

Ακρυλικό / Acrylic
Odeon Όπερα 1 20:00

Ατλάντικ Σίτι / Atlantic City
Ιντεάλ 20:30

Closet Monster
Odeon Όπερα 1 20:00

Momus: Amongst Women Only
Gagarin 20:30

Tuxedomoon: No Tears
Gagarin 20:30

Η Ιστορία του Χέντι / Inhebek Hedi
Odeon Όπερα 2 (P) 21:30

Απομεινάρια / Remainder
Δαναός 2 (P) 22:00

Όλες οι Άγρυπνες Νύχτες Μας / All These Sleepless Nights
Odeon Όπερα 1 22:30

Μη Σβήσεις το Φως / Lights Out
Ιντεάλ 23:15

The Rolling Stones - Απόβαση στη Αβάνα / The Rolling Stones - Havana Moon
Δαναός 1 23:15

Eat That Question: Frank Zappa in his Own Words

Σάββατο 24/9/2016

Γ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Odeon Όπερα 1 17:45

Μη Με Φωνάζεις Ξένο / Ne M' Appelle Pas Etranger
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Sam Roma - Είμαστε Τσιγγάνοι
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

To Δείπνο μου με τον Αντρέ / My Dinner with Andre
Δαναός 1 18:00

Ο Μόρις Από την Αμερική / Morris from America
Ιντεάλ 18:00

Το Δέντρο αντί για το Δάσος / Der Wald vor lauter Baumen
Δαναός 2 19:30

Ασανσέρ για Δολοφόνους / Ascenseur pour l' echafaud
Odeon Όπερα 2 19:30

Βγάλε τον Σκασμό: Ο Φρανκ Ζάπα με Δικά του Λόγια / Eat That Question: Frank Zappa in his Own Words
Ιντεάλ 20:00

Ζωή σαν Κινούμενο Σχέδιο / Life, Animated
Odeon Όπερα 1 20:00

Επιχείρηση Χιονοστιβάδα / Operation Avalanche
Ιντεάλ 22:00

Το Κτήνος Μέσα μου / Wild
Δαναός 1 20:30

Closet Monster
Odeon Όπερα 2 (P) 21:30

Όλες οι Άγρυπνες Νύχτες Μας / All These Sleepless Nights
Δαναός 2 22:00

The Neon Demon
Odeon Όπερα 1 22:00

Επιχείρηση Ανθρωποειδές / Anthropoid
Δαναός 1 22:30

Κυριακή 25/9/2016

O Μιλού το Μάη / Milou en Mai
Δαναός 1 17:30

Δ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Ιντεάλ 17:30

De PalmaΝτε Πάλμα / De Palma
Odeon Όπερα 1 17:30

Soy Nero
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Μικρές ιστορίες Β' / Short Stories Β'
Odeon Όπερα 2 19:00

Βγάλε τον Σκασμό: Ο Φρανκ Ζάπα με Δικά του Λόγια / Eat That Question: Frank Zappa in his Own Words
Δαναός 2 (P) 19:00

Η Μεγάλη Αναμονή / L' Attesa
Δαναός 1 19:45

Η Κόκκινη Χελώνα / La Tortue Rouge
Ιντεάλ 19:45

Μαύρο Γάλα
Odeon Όπερα 1 19:45

Ατλάντικ Σίτι / Atlantic City
Δαναός 2 21:00

Πρώτο Ραντεβού / Southside With You
Δαναός 1 22:15

Επιχείρηση Χιονοστιβάδα / Operation Avalanche
Odeon Όπερα 2 (P) 21:15

Οι Κόκκινοι / The Reds
Ιντεάλ 21:30

Εξέλιξη / Evolution
HIWA (προηγείται της κύριας προβολής) 
Odeon Όπερα 1 22:00

Δευτέρα 26/9/2016

Η Συμμορία με τα Ροζ / Check it
Ιντεάλ 17:30

Ε' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Odeon Όπερα 1 17:30

Oι Εραστές / Les Amants
Δαναός 1 17:45

Ωραίο μου Πλυντήριο / My Beautiful Laundrette
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Η Κόκκινη Χελώνα / La Tortue Rouge
Δαναός 2 (P) 19:00

O Μιλού το Μάη / Milou en Mai
Odeon Όπερα 2 19:00

Αγανάκτηση / Indignation
Ιντεάλ 19:30

To Ανθος / Fiore
Δαναός 1 19:45

Μία Εβδομάδα και Μία Μέρα / Shavua ve Yom
Odeon Όπερα 1 19:45

To Δείπνο μου με τον Αντρέ / My Dinner with Andre
Δαναός 2 21:00

Ο Μόρις Από την Αμερική / Morris from America
Odeon Όπερα 2 21:30

Η Αποφοίτηση / Bacalaureat
Ιντεάλ 22:00

Πέντρο Νούλα / Pedro Noula
Δαναός 1 22:15

Σιντ και Νάνσυ / Sid and Nancy
Odeon Όπερα 1 22:15

Τρίτη 27/9/2016

ΣΤ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Δαναός 1 17:15

Αχώριστες / Indivisibili
Ιντεάλ 18:00

Ο Βυσσινόκηπος, ο Μίκι Μάους και ο Νίκος Καραθάνος / The Cherry Orchard, Mickey Mouse and Nikos Karathanos
Odeon Όπερα 1 18:00

Ριχάρδος ο 3ος / Richard III
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Απομεινάρια / Remainder
Δαναός 2 19:00

Μία Εβδομάδα και Μία Μέρα / Shavua ve Yom
Odeon Όπερα 2 (P) 19:00

Αγάπη και Φιλία / Love and Friendship
Δαναός 1 19:15

Το Μέλλον / L' Avenir
Ιντεάλ 20:00

Για ένα Κρεβάτι / W Sypialni
Odeon Όπερα 1 20:45

Αγανάκτηση / Indignation
Δαναός 2 (P) 21:15

Η Υπηρέτρια / Ah-Ga-Ssi
Δαναός 1 21:30

Γκάρι Νιούμαν: Ένα Ανδροειδές στη Γη της Επαγγελίας / Gary Numan: Android in La La Land
Odeon Όπερα 2 21:30

Η Ζωή ενός Νεκρού / The Life Of a Dead Man
Ιντεάλ 22:15

Στη Σκιά του Φόβου / Under the Shadow
Ιντεάλ 22:15

David Lynch: The Art Life
Odeon Όπερα 1 23:00

David Lynch: The Art Life

Τετάρτη 28/9/2016

Αντίο Παιδιά / Au Revoir les Enfants
Δαναός 1 17:30

Ζ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Odeon Όπερα 1 17:30

Οι Εραστές και ο Δικτάτορας / The Lovers and the Despot
Ιντεάλ 17:45

Τα Σκυλιά Γλείφουν την Καρδιά μου
Δαναός 2 17:45

Το Παλτό
Δαναός 2 17:45

Ο Διαμεσολαβητής / The Fixer
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Μπερτ Μπερνς: Ο Άνθρωπος Πίσω από τα Χιτάκια / Bang! The Bert Burns Story
Odeon Όπερα 2 19:00

Όλοι οι Άλλοι / Alle Anderen
Δαναός 1 19:45

Η Πόλη της Σιωπής / Interlude, City of a Dead Woman
Odeon Όπερα 1 19:45

Ηνωμένες Πολιτείες της Αγάπης / Zjednoczone Stany Milosci
Ιντεάλ 20:00

Screamin'' Jay Hawkins: I Put a Spell on MeScreamin'' Jay Hawkins: I Put a Spell on Me
Δαναός 2 20:00

Γκάρι Νιούμαν: Ένα Ανδροειδές στη Γη της Επαγγελίας / Gary Numan: Android in La La Land
Odeon Όπερα 2 (P) 21:00

Το Εξπρές των Ζωντανών Νεκρών / Bus-an-haeng
Δαναός 1 22:15

Σνόουντεν / Snowden
Ιντεάλ 22:30

Strike a Pose
Odeon Όπερα 1 22:30

Εξέλιξη / Evolution
Δαναός 2 (P) 22:30

Πέμπτη 29/9/2016

Επώνυμο: Λακόμπ, Όνομα: Λισιέν / Lacombe, Lucien
Odeon Όπερα 1 17:30

Παράξενη Ευγένεια: Γιατί με Μισείς Χωρίς να με Ξέρεις; / Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America
Δαναός 1 17:45

Η' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Ιντεάλ 18:00

Η Πύλη της Δύσης / Heaven's Gate
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Για ένα Κρεβάτι / W Sypialni
Δαναός 2 19:00

Closet Monster
Odeon Όπερα 2 19:30

Πλωτοί Ουρανοξύστες / Plynace Wiezowce
Δαναός 1 20:00

Τόνι Έρντμαν / Toni Erdmann
Ιντεάλ 20:00

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Odeon Όπερα 1 20:30

Oι Εραστές / Les Amants
Δαναός 2 21:00

Μία Εβδομάδα και Μία Μέρα / Shavua ve Yom
Odeon Όπερα 2 21:30

Σέλεϊ / Shelley
Δαναός 1 22:30

Παρίσι 05:59 / Theo et Hugo Dand le Meme Bateau
Odeon Όπερα 1 23:15

Τα Μάτια της Μητέρας μου / The Eyes Of My Mother
Ιντεάλ 23:30

Παρασκευή 30/9/2016

Θ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Δαναός 1 18:00

Αντίο Παιδιά / Au Revoir les Enfants
Ιντεάλ 18:00

Ρέστα / Small Change
Odeon Όπερα 1 18:00

Ο Αποστάτης / El Apostata
Odeon Όπερα 1 18:00

Η Τρικυμία / The Tempest
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Πλωτοί Ουρανοξύστες / Plynace Wiezowce
Δαναός 2 18:30

Βγάλε τον Σκασμό: Ο Φρανκ Ζάπα με Δικά του Λόγια / Eat That Question: Frank Zappa in his Own Words
Odeon Όπερα 2 19:00

Οι Αισθηματίες
Ιντεάλ 20:00

Ευτυχία / Bliss
Odeon Όπερα 1 20:00

Νερούδα / Neruda
Δαναός 1 20:15

Επιχείρηση Χιονοστιβάδα / Operation Avalanche
Δαναός 2 20:30

Επώνυμο: Λακόμπ, Όνομα: Λισιέν / Lacombe, Lucien
Odeon Όπερα 2 21:00

Δυο Καρδιές / Reparer les Vivants
Ιντεάλ 22:30

Στη Σκιά του Φόβου / Under the Shadow
Odeon Όπερα 1 (P) 22:30

Εξέλιξη / Evolution
Δαναός 2 22:30

Ωμότητες / Grave
Δαναός 1 23:00

Σάββατο 1/10/2016

Η Αρχή και το Τέλος / Les Premiers, Les Deniers
Ιντεάλ 17:30

Orange Sunshine
Δαναός 1 18:00

H φλόγα Που Τρεμοσβήνει / Le Feu Follet
Odeon Όπερα 1 18:00

Ο Φόβος Τρώει τα Σωθικά / Angst Essen Seele Auf
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Strike a Pose
Odeon Όπερα 2 (P) 18:45

Η Συμμορία με τα Ροζ / Check it
Δαναός 2 19:00

Οι Εξομολογήσεις / Le Confessioni
Δαναός 1 20:15

Εκείνη / Elle (ταινία λήξης)
Ιντεάλ 20:30

Τα Μάτια της Μητέρας μου / The Eyes Of My Mother
Odeon Όπερα 2 20:45

Γκάρι Νιούμαν: Ένα Ανδροειδές στη Γη της Επαγγελίας / Gary Numan: Android in La La Land
Δαναός 2 21:00

Μια Νύχτα στα Λουτρά / Spa Night
Odeon Όπερα 1 21:00

Ο Λιγδιάρης Στραγγαλιστής / The Greasy Strangler
Odeon Όπερα 1 23:00

Κυριακή 2/10/2016

Οι Παλιάτσοι / Pagliacci
Δαναός 1 17:15

Προβολές Μικρού Μήκους Ωδείου Αθηνών
Δαναός 1 17:15

Οι Αισθηματίες
Ταινιοθήκη της Ελλάδος 18:00

Παράξενη Ευγένεια: Γιατί με Μισείς Χωρίς να με Ξέρεις; / Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America
Odeon Όπερα 2 19:00

Όλοι οι Άλλοι / Alle Anderen
Δαναός 2 19:00

Ο Χορευτής / Dancer
Δαναός 1 19:15

Κάποια να με Προσέχει / The Carer
Ιντεάλ 20:00

Αγέλη/ Goat
Odeon Όπερα 1 20:00

H φλόγα Που Τρεμοσβήνει / Le Feu Follet
Odeon Όπερα 2 21:15

Μπλε Βελούδο / Blue Velvet
Δαναός 1 21:30

Το Φύσημα στην Καρδιά / Le Souffle au Coeur
Δαναός 2 21:45

Υπόθεση Φριτζ Μπάουερ / Der Staat Gegen Fritz Bauer
Ιντεάλ 22:00

Όταν Είσαι 17 / Quand On a 17 Ans
Odeon Όπερα 1 22:15

Για περισσότερες πληροφορίες και εισιτήρια επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ: http://www.aiff.gr/

Από
Αξιολόγηση
Βαθμός
Βαθμολογήστε το άρθρο/10 ()
Πόσα αστεράκια να πάρει (1-5); Click εδώ!
Για να αξιολογήσετε επιλέξτε το επιθυμητό αστέρι

Κωδικός επιβεβαίωσης, γράψτε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα

Σχετικά Άρθρα για σένα
Mix Grill Agenda
// NEWSLETTER

.,.
Now playing:
×

×
×
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια
×
Τρέχον συνθηματικό
Νέο συνθηματικό
Επαλήθευση νέου συνθηματικού
×
e-mail
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Επαλήθευση συνθηματικού
Όνομα
Επώνυμο
Ψευδώνυμο
Λίγα λόγια